Otsustasin liituda muutuva Keskerakonnaga, mis on võtnud suuna tõusta juhtivaks eestimeelseks konservatiivseks rahvaparteiks.
On väljendanud segadust, üllatust, kuid ka viha. Võtame siis taas lühidalt kokku põhjused, miks otsustasin liituda Keskerakonnaga.
Esiteks ideoloogia ja maailmavaade. Pole saladus, et Keskerakond on hakanud selgemalt määratlema enda seisukohti erinevates poliitika küsimustes uue esimehe M. Kõlvarti juhtimisel. See on kujunenud selgelt konservatiivsemaks. Toon mõned näited:
1) Keskerakond ei toeta praegusel kujul Euroopa Liidu rohepööret, sest see on maksumaksjale tohutu koorem ning utoopia valdkonda kuuluv ideoloogiline projekt;
2) Keskerakond näeb selget ja kiiret vajadust reageerida demograafilisele kriisile, sest Eesti riik ja rahvas ei saa kestma jääda ilma riigi toetuseta laste saamiseks;
3) Keskerakond nõuab, et riigikaitselünkade likvideerimiseks tuleb tegutseda kiiresti ja tõhusalt ning teha seda kas või riigikaitselaenuga, sest vaenlase tanke ei huvita, kui kaugel oleme meie oma pikaldaste sammudega ning kui suur on Eesti võlakoorem.
4) Keskerakond toetab Euroopas rahvusriigi kontseptsiooni ja on selgelt vastu euroföderalismile. Seda kinnitas taaskord üle ka täna erakonna esimees.
5) Keskerakond suure tõenäosusega lahkub ALDE-st ja liitub loodetavasti ECR parteiga (ECR Group – Conservatives & Reformists in the European Parliament).
Kommenteerin ka üht kõige enam kõlanud etteheidet: “Kuidas Sa saad olla ühes erakonnas Jana Toomiga?” Kas meil on kõiges samad seisukohad? Muidugi mitte. Kas ma julgen avalikult vastanduda (loodetavasti seda ei lähegi vaja) Janaga vajadusel? Muidugi. Minu julgus pole kuskile kadunud. Kuid seda etteheitvat küsimust saab ju alati küsida ka teisipidi: “Kuidas saab Jana olla minuga samas erakonnas?” Ilmselgelt ma sain aru saabuvast kriitikast, kuid mõne üksiku inimese pärast ei saa jätta tegemata õigeid ja vajalikke otsuseid. Oluline on see, et milline on erakonna poliitiline programm, platvorm ja kurss. Muidugi nõuab selle selgitamine tööd ja seda ma ka teen.
Kas ma võtsin teadliku riski liitudes Keskerakonnaga? Muidugi. Kuid ma ei karda riske, kui need on õige eesmärgi nimel. Mul oleks olnud palju mõnusam ja mugavam olla rahulikult Euroopa Parlamendis viis aastat või siis liituda mõne meedia jaoks populaarse ja vahva erakonnaga, kuid see poleks olnud õige. Aeg lendab linnutiivul ning kaugel pole 2027. aasta Riigikogu valimised. Töö peab seisnema sellest, et järgmistel valimistel saaksid konservatiivsemad erakonnad Riigikogus enamuse ja suudaksid moodustada valitsuse. See on põhiline eesmärk, sest muul viisil ei ole võimalik tugevdada meie julgeolekut, panna kasvama majandus ning lahendada ajaloo suurimat demograafiakriisi!
Lõpetuseks: ükski erakond ei ole eesmärk omaette, vaid vahend Eesti elu parendamiseks. Vahend selleks, et inimestel oleks võimalik elada maal, omada autot ilma karistavate maksudeta, rääkida vabalt eesti keeles, tulla toime oma perekonna eest hoolitsemisel ning kindlustada meie kaitsevõime ükskõik millise ohu vastu.
Uuesti lõpetuseks: kas pole mitte tore, kuidas minu liitumine oli põhiteemaks valitsuse pressikonverentsil? Kui minu tänast sammu kritiseerivad nii sotsialistid kui reformierakondlased, siis see näitab selle sammu õigsust.
Samuti olen ma enam kui ootel, et veelgi uusi inimesi liituks Keskerakonnaga. Mina tegin selle julge sammu ära, tee ka Sina!